Üksikasjad?
E on võtnud peaaegu kõik mu otsad üle, st. et loeb sisse lood, teeb intervjuud, vaatab saate üle ja viib ära.
Mina? Mul puuduvad ideed. See-eest teen ma esialgu veel paberimajandust, vaatan materjalid läbi, panen loo rea kokku ja kontrollin vaba raja, st. opede, teh. personali ja tehnika olemasolu. Ja endiselt puuduvad mul ideed. Saadet ei näe nagunii, sest laupäevane keskpäev saabub alati ootamatult.
Nööp jäi haigeks. Pole imestada, vend, isa, ema- ja see viimane kõikse rängemalt viiruses, kus see tittki pääseb.
Kaks magamata ööd ja päeva. Eilseks õhtuks olin seisus, kus lihtsalt pisardasin, sest ehkki justkui kogemustega ema, ei oska ma tibatillukese inimese hädasid kuidagi leevendada. Kõik, mida proovisin-proovisime- ja seda polnud mitte vähe- nägi rohkem välja vastsündinu piinamise, mitte abistamisena.
Niipalju küll, et lapse haigusel on kummaline võim tagasi tõrjuda ema enese tõbi- ehkki tõenäoliselt aitas rämeköha taandumisele kaasa islandi käokõrva tee (maitseb mõru nagu koirohi), sain ometi juba eile peaaegu jalule. Nõrk olla- see ju tavaline :-)
Ehk siis, mida teha nohuga, mis võrreldes nööpninaga, kus ta pesa teinud, on hiigelsuur?
-Esimene adekvaatsest allikast soovitus: Otrivin tilgad, ninapump.
Lugesin, Otrivin kuivatab limaskesti, õhendab veresoonte seinu ja tekitab ninaverejooksu.
-Teine arst nõustas telefoni teel: osta Humer 150 pihustatav ninaloputus, pumbata saadud vedelik välja. Kasutada õlisisaldusega ninatilku. Ja rinnapiima lasta ninna nii tihti kui võimalik.
Isa külastas veelkordselt apteeki, ostis pihustatava soolvee; ninatilku ei saanud, sest Vipise omad on meil kodus ja astelpajuõli kah.
Rinnapiima ninnapanemisega jäin hätta- pumbaga ei saanud tilkagi, ehkki Nööbi söögiajal lasen kõvasti läbi; ja kui käsitsi üritasin, siis oli tulemuseks... ma parem ei kirjelda. See oli viimane piisk mu identiteedist. Audru sovhoosi lehmalaut tuli meelde, kus ma viimasel suvel enne ülikooli töötasin. Selle vahega, et lehma lüpsmise käsitsi sain selgeks, selle koduse lehma lüpsmisega ei tulnud toime kuidagi...
No paarkümmend tilka sain. Selle lasin Nööbile ninna. Nööp vaatas mind suurte mõistmatute silmadega- ettämitä, miks piima nina kaudu antakse?
Humeri ninnapihustamine oli kahemehetöö. Iss ühes otsas mina teises otsas, üritasime hakkama saada: laps ühele küljele, ja pihustada ühte sõõrmesse üks sekund. Laps teisele küljele. Protseduuri korrata teise sõõrmega. Laps püsti tõsta. Nohu eemaldada ninapumbaga või pühkida väljavalguv sekreet pabertaskurätiga.
Nööp läks näost siniseks, ajas silmad punni ja hakkas kõõksuma; soolvesi ummistas kõik lõõrid. Ja suu kaudu kolmenädalased teadaolevalt hingata ei oska.
Mingit tatti me peaaegu et kätte ei saanudki, ei pumbaga ei ilma.
Mina nutsin, sest lapse kannatuste pealt nägemine on väga jube vaatepilt! Kuivõrd 1599 soovitas juhul, kui laps ei saa hingata ja nohu ei tule välja, pöörduda lastehaiglasse, siis arvasingi, et tuleb ikka minna.
E arvas, et tühjagi, häda pole nii suur, lihtsalt mina olen kogu oma magamatuses ebaadekvaatne. Küllap oli tal õigus.
Aga lapse nina lörises järjest hullemini ja järjest rohkem oli tal peas see nägu, et hingata pole midagi.
Keeldusin edasisest jamast. Võtsin otsustavalt Otrivini ja proovisin, mis see siis ikkagi teeb- infoleht lubas minuti jooksul paistetuse alanemist, lisaks pidavat rohi sisaldama pehmendavaid komponente. Tilk paremasse, tilk vasemasse sõõrmesse.
Paari minuti pärast magas Nööp sügavalt ja hingas rahulikult.
- Täna oli meil hommikul lastearstile aeg. Ehkki läksime mõõtma-kaaluma, kulus põhiosa visiidist eilsete seikluste kirjeldamiseks. Mitmel korral vangutas doktor pead ja imestas, kesse kurat meile selliseid lollusi soovitas.
Saime teada, et:
a) Humeri pihustatav vedelik teeb nii tillukese nohu hullemaks, sest ajab nina limaskestad liigse rõhuga hullu tursesse. Tuleb võtta pipett ja sama vedelikku tilgutada ettevaatlikult sõõrmesse, siis sõõret ninajuure juurest masseerida ja laps püsti tõsta, et nohu välja joosta saaks.
b) tittede Otrivini tuleks 1:1 lahjendada Humeriga
c) ninapumpa ei tohi nii pisikesel lapsel kasutada
d) rinnapiim ninna võib tekitada koledad kollid
e) vannitada võib, aga nii, et nägu, nina ja kõrvad kuivaks jäävad
f) õue võib lapse magama panna siis, kui ta suu mitte hetkekski lahti ei vaju- vastasel juhul ründab viirus kurku
e) ema peaks püüdma end välja puhata, välja ravida ja kõik lollid mõtted oma peast välja visata :-)
Nööp kaalub täpselt 4 kilo ja on 56 cm pikk. Ja 24 päeva vana.
Nüüd on ta pikalt maganud nii tissi otsas kui iseseisvalt ja tundub, et kriis on möödas.
Kommentaare ei ole:
Postita kommentaar