kolmapäev, 16. aprill 2008

Minu leivaküpsetamise retsept

Olen liiga paljudele õpetuse võlgu, sestap riputan siia üles. Mingit suuremat kunsti ju polegi, peale selle, et vaja on puhast vett, head rukkijahu ja pikka kannatust.
Ahju temperatuur on korrigeeritud meie küla perenaiste parimate soovituste järgi ja mõeldud kasutamiseks elektriahjus, ülalt-ja alt-küpsetamise režiimil. Minule antud retseptis oli temperatuur kõrgem, aga sellega oli tulemuseks kõva koorikuga leib. Et hammas peale hakkaks ka vanemal inimesel, sai kraade veidi alandatud.

Erik leidis Maavalla lehelt ühe viite rukkileiva kohta, sedagi võiks lugeda.

1. Ettevalmistus
-tõsta juuretis ja Eesti Mahe-märgiga rukkijahu mõneks ajaks "ärkama" kööki
(mina jätan igast leivateost tainaanumasse veidi riismeid ja juuretist juurde ei valagi)
(anumana ei kasuta emailnõud vaid naabrinaise kingitud 3-liitrist Tupperware kaanega plastnõud)
-kalla nõusse liiter leiget (käesooja) vett, sega juurde 1 dl juuretist ja 2,5 klaasi jahu
-kata nõu pealt rätiga, kaanega vms. ja aseta 12 tunniks sooja kohta
(mina lasen ahjul jahtuda 40 kraadini, või vastupidi, lasen ta 40 kraadile, panen nõu sisse ja jätan hommikuni seisma)

2. Teine tulemine
-võta kauss välja, võta juuretis järgmiseks korraks 1dl ja sõbrale (või hädatapujuhuks, kui unustad juuretise võtta) 1 dl.
-sega juurde rukkijahu oma äranägemist mööda- on võimalik teha väga tihke tainas ja hiljem käega vormida pätsid; on võimalik teha veidi vedelam tainas ja küpsetada keeksivormides (mina kasutan Tupperware silikoonvorme, küpsetavad ideaalselt ja leib tuleb kenasti kummutades hiljem välja) (olen rukkijahu seganud ka spelta- või grahamjahuga, saab veidi "peenema" maitse)
- sega juurde 2-3 tl meresoola v soolahelbeid (sool tuleb eelnevalt uhmris peenestada), 1/2 klaasi kuni klaas suhkrut või mett
-lisa seemneid, köömneid, rosinaid- mis meeldib (seesami-,kõrvitsa-,päevalilleseemneid; kaerahelbeid, kuivatatud puuviljatükke jne.jne.) või tee soolane leib singitükkidega- siin on igal perenaisel ja perel omad maitse-eelistused
-tõmba tainas taignakaabitsaga nõu seintest lahti, raputa peale õhuke kiht rukkijahu, kata nõu ja tõsta vähemalt kolmeks tunniks sooja.

3.Küpsetamine
soojenda ahi 200 kraadini
vala tainas vormidesse või vormi niiske käega pätsid. Viimistle niiske käega, torka sisse augud, tee muster vms. (hea kergituse korral on see kõik tühi vaimunärimine, sest mul näiteks lööb muster koore hoopis lõbusalt naeratama ja augud kaovad sinna, kus nad tulid :))
küpseta leiba ahjus 1h 30 minutit või ka veidi pikemalt.
Temperatuuri valikul ja küpsetusaja pikkusel pole muud soovitust kui katsetamine, sest iga ahi on erinev. Mul on nende nädalate jooksul õnnestunud 1 kord teha Veski-Mati rukkijahuga tulemus, kus leib tuli väljast kivikõva ja seest vedel. Sellest laarist saan kalja teha, kui ta ükskord otsustab niiskuse endast välja kuivada.

4. Oma leib on parim!
Tõsta leib ahjust välja rätiku alla jahtuma. Niisuta koorikut eelnevalt leige veega. Tõsta lauale või ja tribake sool. Kalla klaasidesse külm piim. Küll on hea...

Soovitan Eesti Mahe-märgiga jahu tellida 3o kg-kotis otse vahelaost Kiilist, kui on plaan ise leiba küpsetama hakatagi. Hinnavõit on olemas, mugavus ka, sest iga kord ei pruugi ka ökopoes seda jahu olla. Aga see o n üks oluline komponent leivateo õnnestumisel.

2 kommentaari:

hiiutar ütles ...

2 küsimust:
Kuidas säilitada juuretist?
Kas klaas on ikka 2 dl?

Unknown ütles ...

juuretist hoida külmkapis, klaas on 2 dl

Täitsa vanad asjad